2012-09-07

Suabejojo neigiamu vėjo jėgainių poveikiu


2012-09-07

Kintuose įvyko seminaras „Pamario krašto vėjo energetika – pliusai ir minusai. Biokuro vystymo galimybės“. Kalbėta apie ekologinę energetiką ir ypač daug diskutuota apie vėjo jėgainių poveikį gyventojams ir aplinkai. Seminarą surengė Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacija.



Po išvykos į Mockių vėjo jėgainių parką Kintų Vydūno kultūros centre susirinkę seminaro dalyviai Kintų seniūno Antano Kliženčio teiravosi, ką mano apie vėjo jėgaines čionykščiai gyventojai. Seniūnas, pavadinęs save savotišku žmonių minčių ir nuomonių sugertuku, sakė, kad jam teko bendrauti su visais šalia vėjo jėgainių gyvenančiais Kintų seniūnijos žmonėmis.
„Skirstant į kategorijas, galima pasakyti, kad vyresnių, pensinio amžiaus ir jaunesnių žmonių požiūriai skiriasi. Nuogąstavimai, kad žmonėms blogiau gyventi šalia vėjo jėgainių, nepagrįsti. Tai daugiau emocinis poveikis, nes pasikeitė kraštovaizdis, o tai kai kurie žmonės laiko vizualine tarša. Nuo jėgainių šiek tiek sklinda garsas. Bet gyvename moderniais laikais. Oro uostai, geležinkeliai, net daugiabučiai su savo gyventojais skleidžia gerokai didesnį triukšmą. Jaunos šeimos neįžvelgia jokių neigiamų pokyčių, susijusių su vėjo jėgainių atsiradimu. Jie mąsto apie perspektyvą, savo vaikų išmokslinimą, jų gerovę ir nekalba, kad jiems yra blogai. Tuo tarpu pagyvenę žmonės skundžiasi pablogėjusiu mobiliuoju ryšiu, kad televizoriai blogiau rodo. Ir dėl to kaltina vėjo jėgaines. Bet ar tai įrodyta?“
Anot seniūno, jeigu taip yra iš tiesų, investuotojai turėtų padėti išspręsti šias problemas, nors tai ir nebūtų susiję su elektros energijos gamyba. Žmonės pripranta ir nebesistebi naujais vėjo jėgainių parkais. Dabar pasirodė nauja teorija, kad vėjo jėgainės skleidžia žemo dažnio garsą, bet nėra nustatyta šio faktoriaus poveikio žmogaus sveikatai. Tai daugiau psichologinio pobūdžio problemos. Pagyvenę žmonės mąsto, kad jei atsirado tai, ko anksčiau nebuvo, pasidarė blogai. Bet ar iš tikrųjų blogai?
„Ar karvutės mažiau pieno duoda, ar augalai blogiau auga? Kai pasakai, kad pagerėjo kaimo gerovė, kad žmonėms sudėjo plastikinius langus, tada tyli. Kai buvo ruošiamasi statyti vėjo jėgaines, visiems buvo gerai, kai jos pradėjo veikti, taip pat niekas nesiskundė. Nepasitenkinimas pradėjo kilti, kai prieš vėjo jėgaines stojo dalis Vilkyčių kaimo gyventojų“, – sakė Antanas Kližentis.
Vėjo jėgainių parkus statančios ir eksploatuojančios UAB „4 Energia“ vadovas Tadas Navickas sakė, kad jų įmonė siekia harmoningų santykių su vietos gyventojais: „Socialinė politika mūsų įmonėje užima svarbią dalį. Mes manome, kad ateidami į jų teritoriją, mes turi gerbti čia gyvenančius žmones ir kažką duoti jiems atgal. Tą darome keliais būdais. Kiekvienas vėjo jėgainių parkas pasirašė paramos sutartis su vietos savivaldybėmis ir tam tikrą dalį pajamų skiria į specialų fondą. Jame kaupiami pinigai bus panaudoti vietinių žmonių gerovei.
Tuose pat Mockiuose sudėjome naujus langus už dviejų kilometrų spinduliu nuo jėgainių gyvenantiems žmonėms. Ten galima matuoti, ieškoti – jokio žalingo poveikio nėra. Mes norime, kad žmonės didžiuotųsi ir džiaugtųsi, turėdami šalia vėjo jėgainių parką. Tačiau visur yra visokių žmonių. Galima pasidžiaugti, kad pamažu tiek verslas, tiek bendruomenės keičia savo požiūrį, randa bendrą kalbą. Šis procesas vyksta pamažu ir užtruks keletą metų“, – kalbėjo T. Navickas.
Neigiamo vėjo jėgainių poveikio neįžvelgė ir seminare dalyvavęs Šilutės r. savivaldybės administracijos direktorius Raimundas Ambrozaitis: „Tos diskusijos galbūt kyla iš nežinojimo, nepasitenkinimo, galbūt – iš pavydo. Kalbėta, kad vėjo jėgainės trukdo paukščiams. Specialiai važiuodavau į Klaipėdą pro vėjo jėgaines įvairiais metų laikais, ir per paukščių migraciją. Aš nustebau. Mačiau pulkus jūrinių paukščių, kurie ten lesa ir kuo puikiausiai jaučiasi. Vėjo energetika – dar naujas produktas. Jo nepažindami žvelgiame su baime. Kai susipažįstame arčiau, suprantame, kad jokio pavojaus nekelia. Nebelieka apie ką diskutuoti, nes visada galima įžvelgti privalumų ir trūkumų. Tai priklauso ir nuo paties žmogaus“.
Seminaro dalyviai sakė, kad alternatyvioji energetika reikalinga ne tik dėl nuolat brangstančio iškastinio kuro, bet ir dėl švarios aplinkos išsaugojimo ateities kartoms. Kalbant apie energijos kainas, naujoji atominė elektrinė jų nesumažins ir šalies problemų neišspręs, kaip to negali padaryti ir vien tik vėjo jėgainių parkai.
Po seminaro Kintų seniūnas Antanas Kližentis ir UAB „4 Energia“ direktorius Tadas Navickas diskutavo, kaip būtų galima panaudoti energetikų sukauptame fonde jau esančias lėšas. Šiuo metu tokiame fonde jau yra apie 50 tūkst. Lt. T. Navickas akcentavo, kad pinigai gali būti naudojami tik vietos gyventojų poreikiams.
A. Kližentis pasiūlė skirti pinigų vandens tiekimui, infrastruktūrai ir susisiekimui gerinti. Kaip vieną iš alternatyvų jis siūlė skirti lėšų Kintų bažnyčios, kurioje lankosi dauguma vietos gyventojų, stogo remontui. Kol kas galutinio sprendimo nepriimta, nes siekiama surinkti kuo daugiau siūlymų, kaip geriau panaudoti fonde sukauptas lėšas.

Vaidotas VILKAS

http://www.litera.lt/daugiau/3383

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą